Fizyka kwantowa. Nadzieja dla SI?

Fizyka kwantowa. Nadzieja dla SI?

Sztuczna inteligencja jak do tej pory nie jest jeszcze w stanie dorównać prawdziwej, biologicznej inteligencji, którą posiadamy jako homo sapiens. SI polega najczęściej na wykonywaniu wcześniej zaprogramowanych funkcji.

Program albo bazuje na licznych skryptach i jest gotowy na każdą okazję (typową dla jego wykorzystania) albo bazuje na algorytmach, które potrafią się uczyć i same doskonalić. W obu wypadkach problemem są jednak nie tylko niedoskonałe skrypty, ale również brak odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Aktualnie stosowane układy scalone nie są aż tak wydajne, by przeliczyć w krótkim czasie wymaganą ilość danych. Z pomocą może jednak przyjść fizyka kwantowa, czyli najbardziej zagadkowy obecnie dział fizyki.

Naukowcy starają się stworzyć komputer kwantowy, które teoretycznie może być miliony razy szybszy od dzisiaj znanych rozwiązań. Wszystko dlatego, że cząstki elementarne (kwanty) nie muszą przyjmować tylko pozycji 0 lub 1.

Mogą mieć też obie pozycje jednocześnie, co daje trzecią konfigurację. Co więcej dwie cząstki powiązane to dwa razy taka liczba możliwości, a cząstek można dokładać niemal w nieskończoność.