Kiedy sięgać po karmę weterynaryjną?
Są sytuacje, w których „zwykła” karma nie wystarczy, aby zapewnić kotu wszystko, czego potrzebuje. Specjaliści, a konkretnie lekarze weterynarii, mają w zanadrzu produkty, które nie tylko odżywią kota, ale mogą również odegrać rolę terapeutyczną. Weterynaryjne karmy stanowią odrębny segment rynku i są dedykowane dla bardzo konkretnych sytuacji.
Należy po nie sięgać na przykład wtedy, gdy kot przechodzi rekonwalescencję po przebytej chorobie i zwykły model karmienia w jego przypadku się nie sprawdzi. Znaczenie karm weterynaryjnych jest bardzo duże, ponieważ niemal po każdym poważniejszym zabiegu konieczny jest chociaż krótki okres przejściowy w karmieniu kota. W tym czasie jego posiłki powinny być wydzielane, ich częstotliwość musi być odpowiednio mniejsza.
Również to, co znajdzie się w misce nie może być dziełem przypadku. W tej kwestii odpowiednie zalecenia musi sformułować weterynarz – trzeba się do nich bezwzględnie stosować, aby nie zaszkodzić kotu. Bywa, że niektóre zwierzaki muszą jeść takie karmy przez całe życie.
Chodzi głównie o te koty, które borykają się z przewlekłymi chorobami, w tym z wadami wrodzonymi. Często przyjmowanie pokarmu weterynaryjnego jest dla nich jedynym sposobem na to, aby móc w miarę normalnie funkcjonować. Właściciele muszą się tutaj wykazać daleko idąca dyscypliną, ponieważ kot o specjalnych potrzebach żywieniowych zwykle musi trzymać się bardzo konkretnej diety.
Jakiekolwiek odstępstwa mogą mu zaszkodzić, a to od właściciela zależy, czy będą one miały miejsce.